۱۰ نکته ایمنی برای کار در ارتفاع

admin
27 شهریور, 1401
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
کار در ارتفاع

چه هر روز در ارتفاع کار کنید یا فقط گاهی اوقات، کار ایمن همیشه باید در اولویت قرار گیرد. تبدیل یک کار معمولی به یک جراحت یا مرگ و میر جدی نیاز به یک اشتباه دارد. شما باید آماده باشید که از کارکنان خود هر بار که در معرض خطر سقوط قرار می گیرند محافظت کنید.

کار در ارتفاع چیست؟

کار در ارتفاع به هر کاری اطلاق می شود که در آن فرد ممکن است سقوط کند و به خود آسیب برساند. نردبان، لبه سقف، دهانه روی زمین و حتی بارانداز را می توان کار در ارتفاع در نظر گرفت. در صنعت عمومی، حفاظت از سقوط توسط OSHA برای هر تغییر ارتفاع ۴ فوت یا بیشتر مورد نیاز است. در اینجا ده نکته ایمنی برای کمک به کاهش خطر کار در ارتفاع وجود دارد.

از نرده استفاده کنید

در صورت امکان از نرده استفاده کنید. نرده نوعی حفاظت غیرفعال است، ساده ترین و توصیه شده ترین راه برای ایمن نگه داشتن کارگران شما در حین دستیابی به انطباق. هیچ آموزش یا تجهیزات اضافی مورد نیاز نیست زیرا آنها واقعاً نیازی به انجام هیچ کاری برای ایمن نگه داشتن خود ندارند.

تقریباً برای هر سبک سقفی سیستم نرده وجود دارد مانند نرده سقف غیر نفوذی ، نرده سقفی ، نرده سقف فلزی و موارد دیگر. صرف نظر از اینکه از کدام نوع استفاده می کنید، پس از قرار گرفتن در جای خود، ریل ها را ساده ترین سیستم حفاظت از سقوط برای استفاده خواهید یافت.

کار در ارتفاع

تجهیزات حفاظت فردی مناسب را انتخاب کنید

اگر می‌خواهید از سیستم‌های دستگیری سقوط شخصی (PFAS) استفاده کنید، باید مطمئن شوید که تجهیزات مناسب را انتخاب می‌کنید. همه مهارهای تمام بدن که استانداردهای ANSI را برآورده می‌کنند، علی‌رغم هزینه‌شان، یکسان عمل می‌کنند.

با این حال، این تفاوت قیمت می تواند چیز دیگری به شما بدهد. مطمئناً، گاهی اوقات فقط یک نام است، اما گاهی اوقات عملکرد آن است که شما به دست می آورید یا قربانی می کنید، مانند حلقه های D اضافی، مواد نسوز یا طراحی ایمن برای قوس الکتریکی. گاهی اوقات، یک مهار گران‌تر هزینه بیشتری دارد، زیرا برای راحتی بیشتر ساخته شده است.

تحقیقات خود را انجام دهید و مشخص کنید که واقعاً به چه چیزی نیاز دارید. اگر کارگرانی دارید که در ارتفاعات جوش می زنند، احتمالاً یک مهار نایلونی استاندارد محافظت حرارتی مورد نیاز شما را نخواهد داشت. کولار ممکن است بهترین گزینه باشد. راحتی مهم است، اما نگرانی اصلی باید توانایی تنظیم دسته به گونه ای باشد که به درستی با کاربر مطابقت داشته باشد و اطمینان حاصل شود که مطابق طراحی کار می کند.

تسمه های ایمنی نیز باید به درستی انتخاب شوند. بسته به ارتفاعی که در آن کار می کنید، یک بند ۶ اینچی با دستگاه کاهش سرعت ممکن است از کارگر شما محافظت نکند. در عوض، ممکن است یک بند قابل جمع شدن لازم باشد. هر موقعیت متفاوت است، بنابراین شما باید شرایط کاری خود و وظیفه ای را که باید انجام دهید ارزیابی کنید تا به کارکنان خود چیزی بدهید که در واقع از آنها محافظت کند.

تجهیزات حفاظت فردی خود را بازرسی کنید

شما تجهیزات لازم برای اطمینان از محیط کاری محافظت شده را دارید. اگر سیستم ها تا حدی فرسوده شوند که از کار بیفتند، اهمیت خواهد داشت. تسمه ها و تسمه ها باید سالیانه، اگر نه بیشتر، توسط یک فرد ذیصلاح (کسی که از تشخیص خطر و صلاحیت اصلاح آن آگاهی دارد) بازرسی شوند.

با این حال، PPE باید قبل از هر استفاده توسط کاربر بازرسی شود. این مهم است که هر کسی که ممکن است از این دستگاه استفاده کند، بداند که به دنبال چه چیزی است، چه چیزی قابل قبول است یا نه، و در صورت وجود مشکل، اقداماتی که باید انجام دهد. بررسی قبل از استفاده نیازی به زمان زیادی ندارد، اما باید کامل باشد. این مرحله می تواند تفاوت بین زندگی و مرگ باشد.

مطمئن شوید که فاصله را درک کرده اید

شما می توانید تمام تجهیزات حفاظت از سقوط در جهان را بپوشید، اما اگر قبل از اینکه به چیزی برخورد کنید، درگیر نشوند، بیهوده است. این ممکن است مانند یک عبارت “عقل سلیم” به نظر برسد، اما از اینکه چقدر آسان است که این قسمت را اشتباه بگیرید، تعجب خواهید کرد.

رفتن به یک کارگاه ساختمانی یا مشاهده یک خدمه تعمیر و نگهداری در یک کارخانه و دیدن کارگری در فاصله ۱۰-۱۲ دقیقه از زمین که یک بند بند ۶ اینچی با یک دستگاه کاهش سرعت پوشیده است، غیرعادی نیست. اگرچه در نگاه اول ممکن است فکر کنید که باید کار کند، دلایل متعددی وجود دارد که چرا این کار را انجام نمی دهد.

ابتدا باید ۳٫۵ اینچ فاصله اضافه کنید تا بتوانید دستگاه کاهش سرعت خود را محاسبه کنید. در حال حاضر این بدان معنی است که طناب معادل یک ۹٫۵ اینچی است. مگر اینکه شما یک فرد قد ۶ اینچی باشید، این خبر بسیار بدی است.

فاصله واقعی سقوط شما نه تنها باید شامل طول بند شما در هنگام استقرار باشد، بلکه طول بدن شما زیر حلقه D و هر گونه افتادگی در مهار و سیستم لنگر شما را نیز شامل شود. قبل از اینکه بتوانید از بند ۶ اینچی با دستگاه کاهش سرعت استفاده کنید، روی حداقل ۱۸٫۵ دقیقه حساب کنید. قبل از اینکه نیاز به استفاده از سیستم داشته باشید ، حداقل فاصله برای سقوط را به درستی محاسبه کنید.

یک نقطه لنگر قابل قبول را انتخاب کنید

در این مرحله، ممکن است متوجه شوید که عوامل زیادی در مورد ایمنی سقوط، به خصوص PPE، دخیل هستند. خوب، ما تازه وارد آن می شویم. اگر نقطه لنگر بار را نگه ندارد، تسمه و تسمه مناسب به چه درد می خورد؟ جواب هیچکدام نیست.

یک نقطه لنگر قابل قبول چیست؟ این لوله پی وی سی نیست. همچنین یک قطعه فولادی تزئینی روی سقف نیست. نقطه لنگر فقط در صورتی قابل قبول است که:

  • توسط یک مهندس حرفه ای که بارهای مورد انتظار را محاسبه کرده است طراحی و تایید شده است
  • به وضوح می تواند بار ۵۰۰۰ پوندی را تحمل کند.

از آنجایی که بسیاری از سازه ها این نیروها را تحمل نمی کنند، فولاد سازه ای را با گیره تیر مناسب انتخاب کنید. یا، اگر به درستی نصب شده باشد، یک چرخ دستی یا لنگر سقفی ساخته شده است.

برای دیدن نمونه‌ای از لنگر پوینت سازگار، از پیش مهندسی شده و آسان برای نصب، نگاهی به لنگر وزنه بیندازید .

 یک نقطه لنگر قابل قبول را انتخاب کنید

از تجهیزات مناسب برای کار در ارتفاع استفاده کنید (داربست در مقابل بالابر در مقابل نردبان)

همانطور که هارنس ها برای همه یکسان نیستند، راه حل های محافظت از سقوط نیز یکسان نیستند. در برخی شرایط، داربست بهترین راه حل شما برای کار در ارتفاع خواهد بود. این ممکن است برای رنگ آمیزی خانه یا شستن پنجره های سطح پایین باشد. اگر چنین است، داربست را به نرده مجهز کنید.

این اقدام احتیاطی ایمنی، رسیدگی به حفاظت از سقوط شما را بسیار آسان تر می کند. مواقع دیگر، داربست ها غیرممکن خواهند بود و شما خود را در آسانسور خواهید دید. بسته به نوع بالابر، ممکن است نیاز به پوشیدن تسمه و بند (مانند هنگام استفاده از بالابر قیچی) داشته باشید.

در زمان‌های دیگر، از نردبان استفاده می‌کنید، در این مرحله الزامات برای محافظت در برابر سقوط پیچیده‌تر می‌شوند. در ادامه در مورد آن صحبت خواهیم کرد. داربست قابل حمل و بادوام می تواند جایگزین کار از نردبان شود، مانند سیستم Easi-Dec .

در پایان، مهم است که موقعیت خود را بشناسید و نوع سیستم ارتفاع مورد نیاز را بشناسید، خواه این سیستم نردبان، داربست، بالابر هوایی، سیستم حفاظت از راه پله یا هر راه حل دیگری باشد.

اطمینان از استفاده صحیح از بالابرهای هوایی

راه های زیادی وجود دارد که در هنگام کار با بالابر هوایی ممکن است مشکلی پیش بیاید، بنابراین من در اینجا وارد عملیات واقعی نمی شوم. با این حال، ما باید در مورد بالابرها با محافظ سقوط صحبت کنیم. یکی از مواردی که اغلب فراموش می شود این است که هر شخصی که در یک بالابر بوم، در هر زمان یا ارتفاعی، باید به درستی بسته شود.

“بسته شدن مناسب” نه تنها به این معنی است که آنها باید روی نقطه لنگر مهندسی شده طراحی شده برای بالابر محکم شوند، بلکه به این معنی است که آنها نمی توانند طناب خود را دور ریل بپیچند و باید تسمه ای داشته باشند که در واقع در حال حرکت است.

برای محافظت از آنها در ارتفاعی که در آن کار می کنند (به فاصله سقوط در بالا مراجعه کنید). با بالابر قیچی، همه چیز کمی متفاوت است. در حالی که سایتی که روی آن کار می کنید یا مالک تأسیسات/پروژه ممکن است از شما بخواهد که یک بالابر قیچی را ببندید، هیچ الزام قانونی برای انجام این کار وجود ندارد.

با این حال، حتی کوچکترین اشتباه می تواند زندگی شما را به خطر بیندازد. ممکن است فراموش کنید که دروازه خود را ببندید یا زنجیر خود را محکم کنید. یکی از گام‌های اساسی که می‌توانید برای کاهش خطر سقوط بردارید این است که هر دو پا را محکم روی سکوی کار قرار دهید

از نردبان به درستی استفاده کنید

نردبان ها منشأ بسیاری از حوادث صنعتی و محیطی هستند، زیرا ما استفاده از آنها را بدیهی می دانیم. قبل از استفاده از نردبان، در نظر بگیرید که آیا آنها بهترین راه حل برای کار هستند یا خیر. سپس مطمئن شوید که کارکنان شما برای استفاده صحیح از نردبان آموزش دیده اند. آنقدرها هم که فکر می کنید ساده نیست. برای حمل ایمن نردبان، سه مفهوم اصلی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود.

  1. یک امتداد ۳ فوتی از نردبان را از سطحی که به آن بالا می‌روید بگذرانید.
  2. نسبت خیز و دویدن ۴:۱ داشته باشید.
    • اساساً، به ازای هر چهار فوت ارتفاع نردبان، پایه نردبان را یک پا دورتر از سازه قرار دهید.
  3. مطمئن شوید که همیشه سه نقطه تماس با نردبان دارید.
    • دو پا، یک دست دو دست، یک پا اگر به آن فکر کنید، به این معنی است که چیزی مانند سطل را از نردبان بالا یا پایین نمی‌برید. این شما را مجبور به شکستن قانون سه امتیاز می کند. وسیله دیگری پیدا کنید مانند بالا کشیدن آن توسط طناب پس از انتقال یا نگه داشتن وسایل کوچکتر در یک کمربند یا جیب.

این کارها را انجام دهید و شروعی عالی برای تجربه نردبان توسعه ایمن خواهید داشت.

حتی برای یک نردبان پایه، مهم است که به کارکنان خود آموزش مناسب ارائه دهید. پوشش حتی ساده ترین مراحل می تواند خطر خطر در محل کار شما را کاهش دهد.

برای نردبان های ثابت با ارتفاع بیش از ۲۴ دقیقه، باید مطمئن شوید که کارگران شما از سیستم ایمنی نردبان استفاده می کنند که شامل یک بند، مهار، و یک طناب عمودی پیوسته (کابل یا ریل صلب) است که ارتفاع نردبان ها را در بر می گیرد.

قفس ها دیگر وسیله مناسبی برای محافظت از سقوط نیستند. و این فقط صعود است. انتقال در بالا را فراموش نکنید. اطمینان حاصل کنید که توسط یک دروازه ایمنی نردبانی و محافظ سقوط برتر برای یک تجربه ایمن و ایمن محافظت می شود.

بدانید چه زمانی و چه نوع محافظت از سقوط مورد نیاز است

هنگام در نظر گرفتن زمان و نوع محافظت از سقوط توسط OSHA باید به سه عامل فکر کنید: فرکانس، مدت زمان و محل کار. OSHA اکنون از دو اصطلاح استفاده می‌کند که به شما کمک می‌کند فرکانس و مدت زمان انجام کار را تعیین کنید.

۱٫ نادر: کاری که یک بار در ماه یا کمتر انجام می شود

۲٫ موقت: کارهای ساده و کوتاه مدت که تکمیل آنها ۲ ساعت یا کمتر طول می کشد

۳٫ محل کار: پس از تعیین دفعات و مدت زمان، باید محل کار را در نزدیکی خطر تعیین کنید. نمودار زیر به شما کمک می کند تا نوع حفاظت از سقوط را بر اساس فاصله تا خطر سقوط انتخاب کنید.

محل کار به خطر:موقت و نادرموقت، نادر یا هیچکدام
کمتر از ۶ فوتحفاظت از سقوط مورد نیاز استحفاظت از سقوط مورد نیاز است
بین ۶ فوت تا ۱۵ فوت.حفاظت از سقوط یا منطقه تعیین شده مورد نیاز استحفاظت از سقوط مورد نیاز است
بیشتر از ۱۵ فوتحفاظت لازم نیستحفاظت از سقوط یا منطقه تعیین شده مورد نیاز است

۱۰٫ آموزش، آموزش، آموزش

در پاراگراف های مختلف بالا به آن اشاره شده است، اما نمی توان به اندازه کافی بر آن تاکید کرد. اگر می خواهید کارمندانتان با خیال راحت در ارتفاع کار کنند، باید به درستی آموزش ببینند. نه تنها آموزش توسط قانون الزامی است، بلکه زمانی که صحبت از شخصی می شود که سعی می کند در ارتفاع بدون دانش مناسب از خود محافظت کند، جای زیادی برای خطا و سردرگمی وجود دارد.

سقوط سال به سال قاتل اصلی در ساخت و ساز است. اما، این فقط در ساخت و ساز نیست. بسیاری از افراد در صنایع مختلف دیگر نیز در اثر حوادث سقوط جان خود را از دست می دهند. کارکنان خود را با دانشی که برای حفظ امنیت خود نیاز دارند آماده کنید.

کار ایمن در ارتفاع مستلزم آموزش مناسب، تمرکز و اقدامات احتیاطی مناسب است. استفاده از میانبرها و از خود راضی شدن می تواند منجر به آسیب جدی یا حوادث مرگبار شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اقداماتی که می توانید برای کاهش خطرات سقوط خود انجام دهید، برای مشاوره رایگان با تیم کارشناسان ایمنی سقوط با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.