کنتاکتور چیست؟ انواع، کارکرد و کاربرد

admin
12 خرداد, 1401
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
ساخت کنتاکتور

کنتاکتور برق چیست؟

کنتاکتور یک دستگاه کنترل الکترومکانیکی است که برای ایجاد یا قطع اتصال بین بار و منبع تغذیه استفاده می شود. استفاده از کنتاکتور مشابه رله است. اما دستگاهی که برای کاربرد جریان بیشتر استفاده می شود به عنوان کنتاکتور و دستگاهی که برای کاربردهای جریان کمتر استفاده می شود به عنوان رله شناخته می شود.

یک کنتاکتور بر حسب کاربرد و بار، چندین کنتاکت دارد. به طور کلی، این مخاطبین معمولاً تماس باز (NO) هستند. و از این رو با قطع شدن سیم پیچ کنتاکتور، بار قطع می شود. اما کنتاکتور می تواند هم برای برنامه های باز و هم برای برنامه های معمولی بسته طراحی شود. رایج ترین کاربرد کنتاکتور در استارت است که برای روشن و خاموش کردن تجهیزاتی مانند موتور ، ترانسفورماتور و غیره استفاده می شود.

کنتاکتور یک کلید کنترل شده الکتریکی است که برای سوئیچینگ مدار قدرت استفاده می شود، شبیه به یک رله به جز با درجه جریان بالاتر. یک کنتاکتور توسط مداری کنترل می شود که سطح توان بسیار کمتری نسبت به مدار سوئیچ دارد. کنتاکتورها اغلب برای موتور ۱۵۰ اسب بخار استفاده می شوند.

کنتاکتور چیست؟

کنتاکتور مغناطیسی

کنتاکتور مغناطیسی وسیله یا کلیدی است که به صورت مغناطیسی عمل می کند و در صورت نیاز مدار الکتریکی را می بندد یا باز می کند. جزئیات بیشتر به شرح زیر است.

ساخت کنتاکتور

یک کنتاکتور دارای سه قسمت اصلی است.

 سیم پیچ یا الکترومغناطیس
 محفظه یا قاب
 مخاطب

سیم پیچ یا الکترومغناطیس

سیم پیچ بر روی هسته الکترومغناطیسی پیچیده می شود و مانند یک آهنربا الکترومغناطیسی رفتار می کند. به طور کلی دارای دو قسمت است که یکی قسمت ثابت و قسمت دوم متحرک است. یک فنر بین هر دو قسمت متصل است. از این رو، ترتیب بازگشت بهار وجود دارد. یک میله به قسمت متحرک متصل است. این راد به آرمیچر نیز معروف است. وقتی نیروی سیم پیچ بیشتر از نیروی فنر باشد، هر دو کنتاکت به هم متصل می شوند و زمانی که نیروی فنر بیشتر از نیروی سیم پیچ باشد، هر دو کنتاکت با یکدیگر استخراج می شوند.

مقدار بسیار کمی جریان از طریق فنر از منبع تغذیه یا مدار کنترل خارجی برای تحریک هسته آهنربای الکتریکی عبور می کند. برای کاربردهای AC، هسته الکترومغناطیسی از آهن نرم چند لایه تشکیل شده است تا جریان گردابی را کاهش دهد. برای کاربردهای DC، جریان گردابی وجود ندارد، هسته از فولاد جامد تشکیل شده است.

محفظه یا قاب

محفظه برای محافظت از قسمت های داخلی کنتاکتور استفاده می شود. از پلاستیک، نایلون ۶، سرامیک یا باکلیت ساخته شده است. این محل برای آهنربای الکتریکی و کنتاکت ها فراهم می کند. این محفظه برای عایق بندی کنتاکت ها و محافظت در برابر گرد و غبار، روغن، آب و هوا و سایر خطرات انفجار استفاده می شود. هنگام روشن شدن از تماس مستقیم با آن جلوگیری می کند.

مخاطب

این تنها مؤلفه ای است که کل جریان بار از آن جاری می شود. از این رو، جزء بسیار مهم کنتاکتور است. کنتاکت ها به عنوان کنتاکت برق، کنتاکت کمکی و فنر تماسی طبقه بندی می شوند. دو نوع تماس برق وجود دارد. تماس ثابت و تماس متحرک.

مواد مورد استفاده برای کنتاکت ها دارای مقاومت قوس پایدار و مقاومت جوشکاری بالا است. این مواد باید در برابر تنش مکانیکی، فرسایش و قوس مقاومت کنند. مقاومت این ماده تا حد امکان کم است زیرا جریان بار کامل از کنتاکت ها عبور می کند. برای کاربرد جریان کم، این کنتاکت ها از اکسید کادمیوم نقره و نیکل نقره و برای کاربرد جریان بالا و جریان DC از اکسید قلع نقره ساخته شده است.

آرمیچر آهنربای الکتریکی با کنتاکت متحرک متصل است. از این رو، کنتاکت متحرک با عمل یک آهنربای الکتریکی حرکت می کند و با کنتاکت ثابت وصل/قطع می شود.

ساخت کنتاکتور

کار کنتاکتور

وقتی سیم پیچ الکترومغناطیسی انرژی می گیرد، میدان الکترومغناطیسی ایجاد می شود. همانطور که در ساختار مشاهده کردیم، کنتاکت متحرک کنتاکتور با آرمیچر (میله فلزی) یک آهنربای الکتریکی متصل می شود.

هنگامی که یک میدان الکترومغناطیسی تولید می شود، آرمیچر نیرو را تجربه می کند و به سمت تماس ثابت می کشد. نیروی تولید شده توسط سیم پیچ بیشتر از نیروی فنر است. هر دو کنتاکت در این موقعیت باقی می مانند تا زمانی که سیم پیچ برق قطع نشود.

هنگامی که سیم پیچ برق گرفت، نیروی الکترومغناطیسی صفر می شود و آرمیچر در اثر نیروی فنر به عقب می کشد. و در حالت عادی (وضعیت OFF) برگردید. کنتاکتورها برای عملیات ON-OFF سریع طراحی شده اند.

ورودی سیم پیچ کنتاکتور ممکن است AC یا DC باشد یا در برخی موارد از سیم پیچ جهانی به عنوان سیم پیچ الکترومغناطیسی استفاده می شود. کویل های جهانی هر دو در AC و DC کار می کنند. مقدار کمی تلفات برق در کنتاکت ها اتفاق می افتد و برای کاهش این تلفات از مدار اکونومایزر استفاده می شود.

در حین ایجاد و شکستن کنتاکت ها، یک قوس بین کنتاکت ها ایجاد می شود. این قوس ممکن است عمر کنتاکتور را کاهش دهد زیرا دمای کنتاکت ها را افزایش می دهد. به دلیل قوس الکتریکی، گازهای مضر مانند مونو اکسید تولید می شود. از این رو روش های مختلفی برای کنترل و خاموش کردن کمان ها استفاده می شود.

کنتاکتورها بر اساس جریان و ولتاژ بار، محدوده کنترل ولتاژ و کاربرد بر اساس دسته استفاده انتخاب می شوند. اگر می خواهید باز یا بسته بودن اتصال کنتاکت ها را بررسی کنید، می توانید آن را با کمک اهم متر بررسی کنید. اهم متر را بین کنتاکت های ورودی و خروجی وصل کنید، در صورتی که سنج بی نهایت قرائت را نشان دهد کنتاکت ها باز هستند و اگر متر قرائت صفر را نشان دهد کنتاکت ها بسته هستند.

کنتاکتور کار

انواع کنتاکتور

سوئیچ تیغه چاقو

این قدیمی ترین نوع کنتاکتور است که از موتورهای الکتریکی روشن و خاموش استفاده می کند. از یک نوار فلزی با یک اهرم تشکیل شده است. اهرم برای بالا و پایین کشیدن نوارهای فلزی استفاده می شود. این یک کنتاکتور دستی است. و روشن و خاموش کردن سریع به صورت دستی بسیار دشوار است. همچنین فرصتی برای فرسوده شدن مخاطبین وجود دارد.

جریان بار کامل از کنتاکت ها عبور می کند و از این رو برای موتورهای بزرگ، جریان بار کامل بسیار زیاد است. در این شرایط بین کنتاکت ها مشکل تولید قوس وجود دارد و خاموش کردن قوس مشکل است. مشکل دوم افت برق است. از آنجایی که جریان بسیار زیاد است، مقدار زیادی از برق توسط کنتاکت ها تخلیه می شود. و مشکل سوم ایمنی است. بنابراین این نوع کنتاکتور نیاز به بهبود دارد. عمر این کنتاکتور بسیار کوتاه است زیرا احتمال خوردگی کنتاکت ها در اثر رطوبت وجود دارد. با توجه به مشکلات و خطرات ناشی از عملیات، این کنتاکتور به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد.

سیم کشی و کار کلید تیغه چاقو

کنتاکتور دستی (کنتاکتور دوبریک)

کنتاکتورهای تیغه چاقو معایب زیادی دارد. از این رو، برای غلبه بر این معایب، یک کنتاکتور دستی اختراع شد. این نوع کنتاکتور برای کار با واحد کوچکتر ایمن است.

کنتاکتور دستی

این به شما امکان می دهد در فضای کوچکتر با جریان بیشتری کار کنید. کنتاکت های دوتایی اتصال را تقسیم می کنند و دو مجموعه از مخاطبین ایجاد می کنند. همانطور که از نام آن پیداست، نمی توان آن را با کنترل از راه دور یا بی سیم کنترل کرد، باید با کنترل دستی کار کند. بنابراین، اپراتور به صورت دستی روشن و خاموش می شود.

کنتاکتور مغناطیسی

طراحی این نوع کنتاکتور در بین سایر انواع کنتاکتور پیشرفته ترین است. این یک کنتاکتور از نوع الکترومغناطیسی است و می تواند به طور خودکار کار کند. برای روشن و خاموش کردن بار به مقدار کمی مدار کنترل نیاز دارد. بنابراین عملکرد این کنتاکتور در مقایسه با کنتاکتور دستی ایمن است. این کنتاکتور بیشترین استفاده را در کاربردهای صنعتی دارد. به صورت الکترومکانیکی عمل می کند و از این رو؛ برای برقراری ارتباط بین بار و منبع تغذیه به مقدار بسیار کمی جریان نیاز دارد.

تفاوت کنتاکتور و رله چیست؟

 • کنتاکتور برای کاربردهای سوئیچینگ ولتاژ بالا و رله برای کاربردهای سوئیچینگ ولتاژ پایین استفاده می شود. عموماً اگر جریان بار بیشتر از ۱۵ آمپر باشد از کنتاکتورها و اگر جریان بار کمتر از ۱۵ آمپر باشد از رله استفاده می شود.
 • اندازه کنتاکتور در مقایسه با اندازه رله بزرگ است.
 • تعمیر کنتاکتور آسان است در حالی که در اکثر شرایط رله نمی تواند تعمیر شود.
 • در بیشتر موارد، کنتاکتورها در کنتاکت های معمولی باز و رله ها به صورت کنتاکت های معمولی بسته متصل می شوند.
 • زمان کلیدزنی کنتاکتور نسبت به رله کند است.

کاربرد کنتاکتورها

کنتاکتور در کاربردهای زیر استفاده می شود..

 • رایج ترین کاربرد کنتاکتور در استارت موتور است. با حفاظت اضافه بار و اتصال کوتاه برای موتور صنعتی استفاده می شود.
 • کنتاکتورها برای اتوماسیون چراغ ها برای کاربردهای روشنایی صنعتی، تجاری و مسکونی استفاده می شوند. برای این نوع کاربرد از رله نوع لچ استفاده می شود. در این نوع رله از دو سیم پیچ استفاده می شود. یکی برای تماس باز و دوم برای تماس نزدیک.
 • کنتاکتورهای تک قطبی برای کار با بار ۱۲VDC در خودرو استفاده می شود.
 • استفاده از کنتاکتور با کلید مدار ایمنی کارکرد بار در صنایع را تضمین می کند. و در چنین برنامه ای برای تعویض سریع یک بار استفاده می شود.
 • در رله جیوه و رله جیوه مرطوب استفاده می شود.
 • کنتاکتورهای دو قطبی (۳ سیم، ۱ فاز) برای کار با بار ۲۴۰VAC مانند کولر گازی استفاده می شود.

بهترین توزیع کننده کنتاکتور در ایران

همانطور که واقف هستید، در گذشته خرید همه محصولات الکتریکی تنها از طریق حضوری امکان پذیر بود که همین امر علاوه بر تحمیل هزینه تمام شده بیشتر ، وقت بسیاری را نیز از مشتریان هدر می داد!! با اینحال، امروزه با بهبود زیرساخت های خرید و فروش اینترنتی، امکان عرضه این محصولات با قیمت تمام شده بسیار کمتر فراهم شده است.

در همین راستا ، سنسور پارس، به عنوان بهترین توزیع کننده کنتاکتور در ایران با آدرس  وب سایت sensorpars.com، جهت رفاه حال بیشتر هر چه مشتریان، توزیع آنلاین و اینترنتی ابزار الکتریکی از جمله کنتاکتور را در دستور کار خود قرار داده است و شما می‌توانید در کمترین زمان ممکن و با بهترین قیمت، به محصول مدنظر خود دسترسی یابید. علاوه بر این، در خرید اینترنتی، شما می توانید با  گزینه های بیشتری از محصولات از نظر نوع طراحی و کاربرد و همچنین پشتیبانی حرفه ای، روبرو شده و در نهایت متناسب با نیاز خود، بهترین محصول را خریداری نمایید.

لازم به بیان است که کنتاکتورها، یکی از مهمترین ابزارها در راستای کنترل مدارهای الکتریکی به شمار می‌روند و از نظر که نسبت به بسیاری از محصولات مشابه از قابلیت ایمنی بسیار بالاتری برخوردار می‌باشند، استفاده از آنها بسیار حیاتی می‌باشد. تهیه این محصول از تامین کنندگانی که محصول خود را مطابق با استانداردهای جهانی ارائه می‌دهد، بسیار حائز اهمیت است. سنسور پارس، از جمله مراکز توزیع کنتاکتور است که محصولات الکتریکی خود را  مطابق با استانداردهای جهانی مانند IEC  ارائه می‌دهد.

 با وجود همه این مزایا، تردیدها را در خرید از مجموعه سنسور پارس کنار گذاشته و با اطمینان خاطری تمام، خرید نمایید. لازم به توضیح است که در صورت مواجه شدن با هر گونه مشکل و یا سوال در طی فرایند خرید، کارشناسان این مجموعه به صورت تمام وقت و شبانه روزی پاسخگوی کلیه سوالات و دغدغه‌های شما خواهند بود.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.