کاربرد سنسور القایی

admin
25 اسفند, 1400
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
کاربرد سنسور القایی

در این مقاله در مورد سنسورهای القایی و کاربرد سنسور القایی صحبت خواهیم کرد. ما توضیح خواهیم داد که سنسور القایی چیست، سنسور القایی چگونه کار می کند، برخی از انواع مختلف سنسورهای القایی، و همچنین در مورد برخی از روش های استفاده از این سنسورها در اتوماسیون و صنعت صحبت خواهیم کرد.

سنسور القایی چیست؟

سنسور القایی یک دستگاه الکترونیکی است که می تواند اهداف فلزات آهنی را بدون تماس فیزیکی تشخیص دهد.

سنسورهای القایی نیز اهداف فلزات غیرآهنی مانند آلومینیوم، برنج و مس را شناسایی می کنند. اما استفاده از اهداف فلزی غیرآهنی، محدوده حسگر، سنسور القایی را کاهش می دهد.

محدوده سنجش

محدوده حسگر یک سنسور القایی فاصله از سطح سنسور تا حداکثر فاصله ای است که حسگر می تواند هدف فلزی را تشخیص دهد. فاصله سنجش را می توان در برگه اطلاعات سنسور پیدا کرد. هنگامی که می خواهید فلز غیر آهنی را تشخیص دهید، برگه اطلاعات برخی از عوامل اصلاح را نشان می دهد.

فلز غیر آهنی نوعی فلز است که مقدار قابل توجهی آهن در آن وجود ندارد. برنج، آلومینیوم و مس نمونه هایی از فلزات غیرآهنی هستند. این بدان معناست که این فلزات مقدار قابل توجهی آهن در داخل خود ندارند.

در اینجا برای این سنسور القایی، صفحه داده فاصله سنجش را ۱۲ میلی متر نشان می دهد. این فقط زمانی کار می کند که جسم فولادی باشد که مقدار قابل توجهی آهن در آن وجود دارد.

عامل تصحیح

اگر جسم یک فلز غیرآهنی است، به این معنی که مقدار قابل توجهی آهن در آن وجود ندارد، باید یک ضریب تصحیح ساده را هنگام تعیین فاصله سنجش در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، در اینجا می گوید اگر جسم از برنج ساخته شده است، شما فقط باید فاصله حسگر طبیعی را در ۰٫۵ ضرب کنید.

بنابراین، اگر ۱۲ میلی متر را در ۰٫۵ ضرب کنیم، در نهایت به ۶ میلی متر به عنوان فاصله حسگر برای یک جسم برنجی خواهیم رسید.

یعنی اگر بخواهیم جسمی را حس کنیم که از برنج ساخته شده است، فاصله سنسور تا جسم نباید بیشتر از ۶ میلی متر باشد تا این سنسور بتواند جسم را حس کند.

همین امر در مورد سایر فلزات غیر آهنی نیز صدق می کند. به عنوان مثال، اگر جسمی از آلومینیوم داشته باشیم، فاصله حسگر برای این سنسور القایی ۱۲ میلی متر ضرب در ۰٫۴ است. این به ما فاصله حسی ۴٫۸ میلی متری می دهد.

برای یک جسم مسی، فاصله حسگر ۱۲ میلی متر ضرب در ۰٫۳ خواهد بود که برابر با ۳٫۶ میلی متر است.

همانطور که می بینید، در اینجا ضریب تصحیح فولاد را ۱ نشان می دهد. فولاد یک فلز آهنی است زیرا مقدار قابل توجهی آهن در آن وجود دارد. بنابراین، فاصله سنجش برای جسمی که از فولاد ساخته شده است ۱۲ میلی متر ضرب در ۱ است که برابر با ۱۲ میلی متر است.

اگر به برگه داده سنسور نیاز دارید و نمی توانید آن را پیدا کنید، می توانید برای دریافت آن به وب سایت سازنده سنسور بروید.

قطعات سنسور القایی

چهار بخش خارجی اصلی یک سنسور القایی عبارتند از بدنه سنسور، صفحه سنسور، چراغ نشانگر و انتهای کابل یا انتهای رابط کابل.

داخل بدنه حسگر جایی است که مداری که باعث کارکرد سنسور می شود قرار دارد.

صورت بخشی از حسگر است که اهداف را تشخیص می دهد.

چراغ نشانگر معمولا نزدیک جایی است که کابل به سنسور وصل می شود. هنگامی که هدف در محدوده حسگر قرار دارد، چراغ نشانگر روشن می شود.

کابل سنسور دارای سه سیم رنگی مختلف قهوه ای، آبی و مشکی است.

این سنسورها با کابلی در دسترس هستند که از قبل وصل شده است یا می توانند یک رابط داشته باشند که کابل روی آن پیچ می شود.

سنسور القایی چگونه کار می کند؟

کارکرد حسگر القایی به این صورت است که حسگر، میدان الکترومغناطیسی ایجاد می کند که از چهره سنسور ساطع می شود. قرار دادن یک هدف فلزی در نزدیکی صفحه سنسور، میدان الکترومغناطیسی را مختل می کند و باعث روشن شدن خروجی و چراغ نشانگر حسگر می شود.

انواع سنسورهای القایی

سنسورهای القایی در بسیاری از پیکربندی های مختلف موجود هستند. آن ها را می توان به دسته های زیر دسته بندی کرد:

  • AC یا DC
  • با محافظ یا بدون محافظ
  • normally open یا normally closed
  • NPN یا PNP، فقط به نام چند

آنها همچنین سنسورهای القایی را برای مکان های خطرناک، دمای بالا و مکان های شستشو می سازند.

برای مکان های شستشو، باید از یک سنسور القایی محافظ استفاده کنیم.

مزایای سنسور القایی

در اینجا برخی از مزایای استفاده از سنسورهای القایی در مقایسه با انواع دیگر سنسورها آورده شده است. سنسورهای القایی حالت جامد هستند و هیچ قسمت متحرکی ندارند.

معرفی چند سنسور القایی مناسب

سنسور القایی آتونیکس PR08-1.5DN

سنسور القایی آتونیکس PR08-1.5DN

سنسور القایی Autonics PR08-2DP

سنسور القایی Autonics PR08-2DP

سنسور القایی Autonics PR08-2DN

سنسور القایی Autonics PR08-2DN

این باعث می شود که آنها بسیار قابل اعتماد باشند زیرا معمولاً فقط زمانی نیاز به تعویض دارند که از نظر فیزیکی آسیب ببینند.

سنسورهای القایی ممکن است کثیف شوند و همچنان کار کنند. چیزهایی مانند خاک، خاک اره، روغن و گریس بر نحوه تشخیص اهداف توسط حسگرهای القایی تأثیری ندارند.

نصب سنسور القایی

سنسورهای القایی نیز می توانند به روش های مختلفی نصب شوند. بسته به نوع، برخی از این سنسورها را می توان فقط با پیچ و مهره در جای خود یا سوراخ کردن و ضربه زدن به سوراخی که به اندازه و نخ سنسور است نصب کرد.

آنها همچنین تعداد زیادی پایه‌های مختلف کارخانه‌ای برای سنسورهای القایی می‌سازند تا نصب سریع و آسان آن‌ها را انجام دهند.

به عنوان مثال، ما از یک سنسور القایی ۲۴ ولتی، ۲۴ ولتی DC دوازده میلی متری استفاده خواهیم کرد که معمولاً باز است و یک کابل سه سیم از قبل وصل شده است.

ما از یک پیچ برای راه اندازی سنسور استفاده می کنیم. برای اتصال سنسور به تستر، سیم قهوه ای را به ترمینال ولتاژ سنسور وصل کنید، سیم آبی را به ترمینال ولتاژ سنسور وصل کنید و سیم مشکی را به ترمینال خروجی سنسور شماره ۱ یا ۲ وصل کنید.

حالا بیایید ببینیم یک سنسور القایی چگونه کار می کند؟ توجه کنید وقتی پیچ و سنسور به هم نزدیک نیستند، چراغ نشانگر خاموش است.

وقتی پیچ را به محدوده حسگر حسگرهای القایی منتقل می کنیم، چراغ نشانگر روشن می شود و روشن می ماند.

توجه کنید اگر پیچ را طوری حرکت دهیم که حسگر را لمس کند، چراغ نشانگر روشن می ماند. وقتی پیچ را از سنسور دور می کنیم، چراغ نشانگر خاموش می شود.

اگر خروجی این سنسور به طور معمول بسته بود، هنگامی که پیچ در سنسور قرار دارد، چراغ نشانگر خاموش می شود و زمانی که پیچ از سنسور دور باشد، چراغ روشن می شود.

کاربرد سنسور القایی

اکنون اجازه دهید در مورد چند نمونه از نحوه استفاده از سنسورهای القایی با اتوماسیون صحبت کنیم. حسگرهای القایی را می توان برای تشخیص قطعه در محل در ایستگاه های کاری، ایستگاه های نوار نقاله و حتی در روبات ها استفاده کرد.

کاربرد سنسور القایی

آنها را می توان برای تشخیص اینکه یک سیلندر هوا کشیده یا جمع شده است و اگر یک توقف پالت یا انتقال زنجیر بالا یا پایین شده است استفاده شود.

سنسورهای القایی را می توان برای تشخیص اینکه یک پالت قبل از شروع به چرخش روی یک صفحه گردان قرار گرفته است استفاده کرد.

فرض کنید این صفحه گردان توسط یک موتور با گیربکس می چرخد ​​و موتور توسط یک VFD (درایو فرکانس متغیر) کنترل می شود. سنسورهای القایی را می توان برای گفتن زمان کاهش سرعت و توقف به VFD استفاده کرد.

خلاصه

در بررسی، با خواندن این مقاله با سنسورهای القایی آشنا شدید. اینکه آنها اهداف فلزی را بدون تماس فیزیکی با ایجاد میدان الکترومغناطیسی شناسایی می کنند.

شما چهار بخش اصلی یک حسگر القایی را یاد گرفتید و این که آنها گزینه های مختلفی برای مطابقت با نیازهای اکثر برنامه ها دارند.

لطفاً اگر در مورد سنسورهای القایی یا به طور کلی در مورد سنسورها سؤالی دارید در نظرات زیر با ما در میان بگذارید تا در کمتر از ۲۴ ساعت با شما تماس خواهیم گرفت.

همچنین اگر قصد خرید سنسور القایی دارید می توانید از مجموعه معتبر سنسور پارس، سنسور مورد نظر خود را تهیه بفرمایید.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.