سیستم توزین چیست؟

admin
5 آذر, 1400
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه

سیستم توزین چیست؟

سیستم توزین، یک وسیله یا ابزار بسیار ضروری برای سنجش بسیار دقیق اجسام است. در واقع، این ابزار، به شما امکان سنجش دقیق محصولاتی را که تولید یا ساخته می‌شوند، ارائه می دهد. روزانه صدها نوع محصول در راستای تامین نیازهای مردم تولید می‌شوند.

بدیهی است که هر محصول پیش از آنکه به مشتری تحویل داده شود، بایستی اندازه گیری شود. لازم به ذکر است که انواع مختلفی از سیستم‌های سنجش را جهت تعیین وزن محصول و مواد می‌توان مورد استفاده قرار داد، با اینحال دستگاه‌های دیجیتال در ارائه یک نتیجه‌ی دقیق ، بسیار کارسازتر از ابزارهای سنجش دیگر می‌باشند.

این سیستم‌ها در ابعاد، قابلیت، فرم، لودسل و کلاس‌های  متنوع، طراحی می‌شوند. در این سیستم، یک آیتم روی نوعی مقیاس قرار گرفته است و اندازه گیری صحیح با  شمارش تعداد آیتم‌ها امکان پذیر می‌شود.  

خوب است بدانید که استفاده از سیستم توزین جهت سنجش مقادیر مواد فله خشک، دارای مزیت‌های متعددی است که مهمترین این مزایا را می‌توان به شرح زیر ارائه داد:

 • این سیستم ، برخلاف ابزار اندازه گیری حجمی، می تواند مقدار ماده را بدون فاکتورهای اصلاحی برای چگالی ظاهری مواد، اندازه گیری نماید.
 • این سیستم، نیازی به تماس با مواد ندارد و همین مزیت، استفاده از این دستگاه را جهت سنجش مواد خورنده و عملکرد در محیط های خورنده مناسب می‌سازد.  
 • همچنین، این سیستم، ابزاری مورد قبول همگانی جهت تعیین کمیت محصولات بسته بندی شده برای فروش، به شمار می‌رود.

در نظر داشته باشید که سیستم یا دستگاه توزین ، مهمترین تجهیزات برای هر صنعت و تجارتی است. بنابراین هنگام خرید بهتر است تمام جوانب آن را در نظر گیرید. این دستگاه، جهت اندازه گیری بار یک جسم یا یک فرد با مقیاس اندازه گیری از پیش تعریف شده استفاده می شود.

دقت و تکرارپذیری ترازوهای دیجیتالی قابلیت استقرار این دستگاه‌ها را در مکان‌های مختلف مانند کارخانه های تولیدی، مراکز فروش، خرده فروشی،  مغازه‌داران و خانه‌ها فراهم کرده است. لازم به ذکر است که این سیستم‎‌ها ، بر اساس ظرفیت، مدل، تکنولوژی و قیمت در انواع مختلفی موجود می‌باشند. اندازه گیری ظرفیت این دستگاه‌ها از چند میکروگرم تا کیلوگرم و حتی تن متریک متغیر است.

توزین

در ادامه، به بررسی ویژگی‌ها و مشخصاتی که به هنگام انتخاب یک دستگاه توزین بایستی مدنظر قرار دهیم، می‌پردازیم:

دقت دستگاه

دقت، اولین و مهمترین عامل کلیدی است که می تواند ارزش این دستگاه را تعیین کند. سیستم‌های دیجیتالی به دلیل دارا بودن دقت بیشتر نسبت به سیستم‌های آنالوگ، از ارجحیت بسیار بیشتری برخوردارند. به هنگام انتخاب یک سیستم توزین، در صورتی که نوع آنالوگ آن را انتخاب نمایید، در طی یک دوره زمانی، میزان پاسخ دهی فنر کاهش می‌یابد و همین امر موجب می‌شود که به مرور زمان، مقادیر نادرستی را به عنوان نتیجه وزن دهی ارائه دهد.

البته در نظر داشته باشید که هر صنعتی نیازمند سیستم توزینی با طیف دقتی خاصی می باشد. به عنوان مثال، در صنایع ساخت و ساز و چند صنعت تولیدی که انحراف ارزش وزنی در آن پذیرفته شده اند، انتخاب سیستم های با دقت بالا،  اشتباه است و تنها پول و سرمایه شما را هدر می‌دهد!  با اینحال در برخی از صنایع مانند ریخته گری، دقت سیستم بسیار دارای اهمیت است و لذا بایستی به تهیه دستگاه های توزین با دقت بسیار بالا اقدام نمود.

آنالوگ یا دیجیتال

سیستم‌های آنالوگ معمولاً از دقت کمتری در سنجش مقادیر محصول برخوردار می‌باشند. در طی یک دوره زمانی ، دقت و تکرارپذیری ترازو کاهش یافته و دچار خطا می‌گردد. سیستم‌های آنالوگ برای کاربردهای توزین کوتاه مدت مناسب هستند و برای کار کردن نیازی به منبع تغذیه ندارند. در سالیان اخیر، برنامه ریزی و ساخت ترازوهای دیجیتال، این سیستم‌ها را قادر ساخت تا بر روی منبع تغذیه AC/DC یا باتری کار نمایند.

ترازوهای دیجیتال از لودسل مانند لودسل های استرین گیج یا لودسل های مقاومتی برای محاسبه اندازه گیری بار استفاده می‌کنند. مدار محاسبات الکترونیکی داخل ترازو اندازه گیری بار را به واحدهای مناسب تبدیل نموده و سپس  وزن اندازه گیری شده را در صفحه نمایش الفبایی مانند صفحه نمایش هفت بخش و صفحه نمایش LCD نشان می‌دهد.

 نمایشگر

نمایشگر سیستم ، وزن محصول و مقادیر اندازه گیری را در یک نمایشگر نشان می‌دهد. نمایشگر دارای گزینه هایی برای نمایش مقادیر اندازه گیری با دقت از پیش تعریف شده است. نمایشگر از نمایشگرهای تک یا دو طرفه برای خواندن مقادیر از هر طرف تشکیل شده است. نمایشگرها در نمایشگرهای هفت بخش ساده یا نمایشگرهای LED چند رنگ موجود می‌باشند.

گنجایش وزنی

از دیدگاه بسیاری از خریداران، ظرفیت وزن دستگاه ، عاملی کلیدی، مهم و تعیین کننده به هنگام خرید دستگاه توزین می‌باشد.  به طور کلی این دستگاه‌ها در ظرفیت های وزنی مختلف در محدوده های مختلف از میکروگرم تا چندین تن متریک موجود می‌باشند. اکثر این سیستم ها، بسته به نوع صنعت و نوع دقت موردنیاز، انتخاب می‌شوند. برای اینکه بهتر این مسئله برای شما تفهیم شود، در صنعت داروسازی، سیستم توزینی با محدوده اندازه گیری میکروگرم تا چند کیلوگرم به سایر سیستم‌های توزین ترجیح داده می‌شود.

جنس سیستم توزین

مواد استفاده شده در دستگاه ، بسته به نوع کاربرد دستگاه، بسیار متفاوت است. به عنوان مثال، برای سیستم‌های دارویی و جواهرات، مواد دستگاه باید بسیار فشرده بوده و دارای بدنه پلاستیکی و روکش شیشه باشد. این در حالیست که در دستگاه‌های مورد استفاده در فروشگاه‌های مواد غذایی، این دستگاه ها، به منظور مقاومت در برابر خوردگی، دارای بدنه پلاستیکی یا فلزی می‌باشند.

در مورد سیستم‌های توزین با وزن چند صد کیلوگرم، مانند صنایع فولاد و کاربردهای توزین مواد فله، سیستم توزین به طور معمول دارای ساختار تمام فلزی با سکوی توزین ساخته شده از جنس صفحات فولادی/آهنی و چارچوب‌های فولادی است.  سیستم‌های توزین همچنین دارای پایه ضد لغزش برای چسبندگی و پایداری در هنگام بارگیری و تخلیه یا فرآیندهای توزین می‌باشند.

محیط عملیاتی

دستگاه‌های توزین در محیط‌های مختلفی مانند اتاق‌های تمیز، میز موسسات تجاری، فضای باز، محیط‌های دارای گرد و غبار و مرطوب و غیره ، دارای کاربرد می‌باشند. خوب است بدانید که در برخی از مکان هایی که دارای لرزش و حرکت مکانیکی ثابت می باشند، بهتر است از سیستم های ضد لرزش استفاده شود.

ویژگی محاسباتی

ترازوهای دیجیتال از ویژگی‌های خودکار مانند خاموشی خودکار برای صرفه جویی در مصرف برق همراه هستند. این سیستم ها، قیمت محاسبه شده بار را بر اساس عدد ارائه می‌کنند. از دیگر قابلیت‌های این سیستم، می‌توان به حفظ حافظه و همچنین قابلیت سفارشی سازی آن اشاره کرد.

مهمترین حوزه های کاربرد این سیستم‌ها‌، را می‌توان به شرح زیر بیان کرد:

 • تضمین کیفیت و تست
 • صنایع تولیدی
 • شمارش قطعات
 • صنایع کشتیرانی و لجستیک
 • تحقیقات و آزمایشات آزمایشگاهی
 • برای استفاده در خرده فروشی ها، سوپرمارکت ها و غیره.

با توجه به نکات مطرح شده در بالا، می‌توانید ایده روشنی برای انتخاب سیستم متناسب با نیاز خود  داشته باشید. البته پیشنهاد ما به شما این است که جهت خرید یک سیستم توزین متناسب با کسب‌وکار خود، حتما از مشاوران متخصصان سنسور پارس بهره مند شوید. متخصصان سنسورپارس، جهت پاسخگویی به هر گونه سوالی، با  کمال میل در خدمت شما خواهند بود.

با بهره گیری از این مشاوران، شما می توانید با انتخاب سیستم متناسب با کاربرد خود و انجام اقداماتی برای کنترل محیط و سایر نیروهای وارد بر سیستم، از عملکرد دقیق سیستم توزین خود اطمینان حاصل نمایید.

ساختار سیستم توزین

یک سیستم توزین می‌تواند از شکل و ساختار متفاوتی برخوردار باشد، با اینحال معمولاً شامل یک یا چند لودسل است که سکوی توزین، یک جعبه اتصال و یک کنترل‌کننده وزن را پشتیبانی می‌‌کند.  هنگامی که باری به سکوی توزین اعمال می شود، بخشی از بار به هر لودسل منتقل می شود.

هر سلول، یک سیگنال الکتریکی متناسب با باری که حس می‌کند، از طریق یک کابل به جعبه اتصال ارسال می کند. سیگنال های لودسل در جعبه اتصال جمع می شوند و از طریق یک کابل بزرگتر، به یک کنترل کننده وزن که سیگنال جمع شده را به خواندن وزن تبدیل می کند، فرستاده می شوند. دقت این وزن خوانی می تواند تحت تأثیر کیفیت اجزای سیستم و نصب و عملکرد سیستم در محیط شما قرار گیرد.

عرضه مستقیم سیستم توزین

در نهایت لازم به توضیح است که سنسور پارس به عنوان نمایندگی فروش محصولات الکتریکی بسیار با کیفیت، انواع سیستم های توزین مواد را برای بسیاری از صنایع و کاربردها ارائه می‌دهد. سیستم های سنسورپارس، برای توزین مواد اولیه و توزین مواد میکرو و ماکرو، بسیار مناسب می‌باشند و علاوه بر این،  هر سیستمی  برای پاسخگویی به نیازها و خواسته های مشتری قابل سفارشی‌سازی می‌باشد.

متخصصان سنسور پارس، علاوه بر ارائه راهنمایی و مشاوره‌های لازم به صاحبان صنایع جهت انتخاب یک سیستم متناسب با کسب و کار خود، این اطمینان را به مشتریان خود می‌دهند که سیستم خریداری شده، از نظر کیفیت ، مطلوب بوده و رضایتمندی آن‌ها را پس از نصب و استفاده به دنبال خواهد داشت.

علاوه براین، با توجه به آنکه این مجموعه، محصولات خود را به صورت مستقیم عرضه می‌نماید، از نظر قیمتی نیز سیستم‌های توزین خود را با قیمت تمام شده کمتر از برندهای مشابه، در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. چرا که در عرضه مستقیم، با حذف واسطه‌ها و هزینه‌های مرتبط با حمل و نقل و …انتظار کاهش قیمت، امری بدیهی است.

از مهمترین مزایای سیستم های توزین سنسور پارس می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • طراحی ضد گرد و غبار
 • کارکرد کاملا الکترونیکی
 • تخلیه موثر
 • طراحی مدولار
 • مناسب برای توزین اجزای تشکیل دهنده یا مخلوط فرمول
 • دقت توزین عالی
 • ترکیب فرمول انعطاف پذیر

با وجود همه این مزایا، در خرید از سنسورپارس، تردیدها را کنار گذاشته و با اطمینان خاطری تمام از کیفیت عالی و قیمت مناسب سیستم‌های توزین این مجموعه، خرید خود را تکمیل نمایید!! در صورت هر گونه مشکل در طی فرایند خرید، کارشناسان سنسور پارس به صورت شبانه روزی در پی رفع کلیه نیازهای اطلاعاتی شما می‌باشند. رسالت سنسورپارس، خلق ارزش برای کلیه مشتریان صنعتی و خانگی است و در راستای تحقق این هدف از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.