در مورد سنسور فوتک چه می دانید؟

admin
5 بهمن, 1400
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه

طیف گسترده ی استفاده از سنسورها

پیش از آن که به سنسور فوتک بپردازیم، می خواهیم کمی در مورد طیف گسترده ی استفاده از سنسورها بحث و گفت و گو داشته باشیم. همان طور که  می دانید، از سنسورها به عنوان جایگزین برای حواس پنجگانه ی انسان در مدارهای الکترونیک استفاده می شود. پیشرفت تکنولوژی همواره در خدمت انسان بوده تا با بیشترین بهره وری، کمترین هزینه را به وی تحمیل نماید. قطعا همگی شما می دانید که سرعت و دقت عملکرد انسان با سرعت و دقت عملکرد یک قطعه کاملا متفاوت است.

چرا که احساسات بخشی از وجود انسان ها بوده و روی عملکرد وی تاثیر به سزایی دارد. اما قطعات مختلف و ابزارها فاقد چنین ویژگی می باشند و لذا از عملکرد ثابتی بهره مند هستند. البته زوال قسمت های داخلی تشکیل دهنده ی هر قطعه نیز روی عملکرد نادرست آن موثر خواهد بود اما این اتفاق به مرور زمان رخ می دهد و زمان برای کارکرد مطلوب این ابزارها کاملا برای مصرف کننده مناسب به شمار می آید. عملکرد ثابت تنها یکی از مزایای استفاده از سنسورها به جای حواس پنجگانه ی انسان می باشد که سبب طیف گسترده ی استفاده از آن شده است.

سنسور فوتک

سایر مزایای استفاده از سنسور

از دیگر مزایای این قطعه باید به داشتن دو ویژگی دقت و سرعت به صورت توامان اشاره کرد. حواس بشر، به گونه ای است که با افزایش هر یک از المان های بالا، دیگری کاهش می یابد. اما در مورد سنسورها این گونه نیست و این دو ویژگی در کنار یکدیگر به تکمیل هدف پروژه کمک می کنند.

مزیت دیگری که این سنسورها برای انسان ها به ارمغان می آورند، این است که وجود نیروی انسانی را حذف می کنند. بدین ترتیب در هزینه و زمان صرفه جویی خواهد شد و از سوی دیگر بازدهی کار نیز افزایش خواهد یافت.

البته شرایطی نیز وجود دارد که به لحاظ آب و هوایی یا سایر موارد برای انسان خطرناک بوده و امکان آن که افراد در آن حضور یابند، وجود ندارد. لذا به آسانی می توان از این تکنولوژی استفاده کرده و مدار را تکمیل نمود، بدون آن که لطمه ای به نیروی انسانی وارد شود.

مزایای بسیار زیادی که سنسورها دارند، سبب شده تا به صورت گسترده توسط متقاضیان مورد استفاده قرار گیرند. طیف گسترده ی مصرف نیز سبب طراحی و تولید انواع مختلف این قطعات می شود. زمانی که یک محصول توسط مصرف کنندگان مورد استقبال قرار گیرد، بدیهی است که این استقبال فراوان شرکت های مختلفی را به فکر ورود به بخش طراحی و تولید آن بیاندازد. لذا در مورد سنسور نیز باید گفت که همین امر صادق بوده و برندها و شرکت های مختلفی نسبت به تولید آن اقدام می کنند. در این بین دو عامل قیمت و کیفیت است که به طور کلی محصولات هر شرکت را در این زمینه از سایر شرکت ها متمایز می سازد.

یکی از این تولیدکنندگان شرکت فوتک می باشد. این شرکت در زمینه ی قطعات سنسور و غیره فعالیت دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم. بدین منظور برای آشنایی با سنسور فوتک با ما همراه باشید.

شرکت فوتک

شرکت فوتک در سال ۱۹۹۵ میلادی در کشور تایوان فعالیت خود را آغاز کرده است. این شرکت که با نام تجاری (FOTEK CONTROLS CO LTD) به ثبت رسیده است، در زمینه ی اتوماسیون صنعتی حرف های زیادی برای گفتن دارد. چرا که در این سال ها سعی کرده تا با بهره مندی از تحقیقات دانش بنیان و فناوری های روز دنیا، به توسعه و ساخت سخت افزارهایی بپردازد که سبب پیشرفت اتوماسیون صنعتی در صنایع مختلف نظیر صنایع ماشین آلات شود. همان طور که در بخش قبل ذکر کردیم، اتوماسیون صنعتی و جایگزینی قطعات و ابزار آلات مناسب به جای نیروی انسانی مزایای زیادی دارد و همین امر سبب استقبال از آن می شود.

سنسور فوتک

محصولات شرکت فوتک

این شرکت توانسته در صنایع زیادی جای خود را باز کند که صنایع مواد غذایی، صنایع بسته بندی ماشین آلات لاستیکی و پلاستیکی، پارکینگ ها، صنعت چاپ، حمل و نقل و … از جمله ی آن ها می باشد. همکاری با صنایع مختلف سبب شده تا تولیدات این شرکت متنوع باشند و محصولات زیادی را به بازار عرضه کند.

گرچه موضوع بحث ما در این مقاله، به صورت خاص سنسور فوتک می باشد، اما به صورت کلی باید اشاره کنیم که کمپانی فوتک دارای محصولاتی نظیر سنسور نوری، سنسور مجاورتی، سنسور درجه ی حرارت، دیجیتال متر، رله ی جامد، تایمر، کانتر، کنترل کننده ی دما، سنسور مغناطیسی، تنظیم کننده ی دیجیتال، تسکین دهنده ی جرقه، انکودر طولی نوع چرخشی، کنترل کننده، سنسور جریان یا جریان متر، انکودر و لول سنسور (lever sensor) می باشد.

با توجه به مواردی که برشمردیم، باید گفت که این شرکت در زمینه ی تولید سنسور و انواع مختلف آن تبحر زیادی داشته و بخش قابل توجهی از بازار مربوط به این قطعه را از آن خود کرده است. چرا که تنوع محصولات آن نیاز هر مشتری را برطرف خواهد کرد.

محصولات این شرکت، از سال ها پیش در کشور ایران نیز به کار گرفته شده و از سابقه ی بسیار خوبی در میان متقاضیان برخوردار است. لذا اگر کمی در مورد قطعات الکترونیک تحقیق کنید، قطعا یکی از نام هایی که به وفور به گوش شما می خورد، نام فوتک خواهد بود. کشور تایوان در سال های اخیر، پیشرفت زیادی در زمینه ی محصولات مختلف کرده و وسایل و ابزارآلات صنعتی مختلفی را به جهان عرضه کرده که در کشور ما هم آوازه ی آن پیچیده است.

تا این جا به صورت کلی به معرفی شرکت فوتک و محصولات آن اشاره کردیم. اما در مورد مزایا و ویژگی های آن ها باید به صورت مفصل بحث و بررسی انجام دهیم. در بخش بعد با این ویژگی ها به صورت کلی و جزئی در خدمت شما هستیم.

سنسور نوری فوتک

معرفی اولین ویژگی محصولات شرکت فوتک

پس از آن که به صورت اجمالی به معرفی شرکت فوتک پرداختیم، می خواهیم با ویژگی های محصولات این شرکت آشنا شویم.

اولین ویژگی محصولات شرکت فوتک، بهره مندی از استانداردهای بالا می باشد. این استانداردها شامل CE و UR آمریکا می باشد. کاملا مسلم است که محصولاتی که توسط این شرکت تولید می شوند، همگی در مواردی حساس در بخش صنعت به کار گرفته خواهند شد. در صورت بروز اختلال در عملکرد این محصولات، خطرات زیادی در کمین نیروی انسانی مشغول به کار در بخش مورد نظر خواهد بود و به کارفرمایان نیز خسارات مالی جبران ناپذیری وارد خواهد شد.

مثلا تصور کنید که در خط تولید یک کارخانه، سنسور مربوطه به درستی کار نکند و بعضی از بسته بندی ها به صورت خالی انجام شود. در این صورت است که مشکلات زیادی برای این کارخانه به وجود خواهد آمد و اعتبار خود را از دست خواهد داد. این موضوع تنها مثالی ساده از خسارات ناشی از عملکرد غیر استاندارد یک سنسور می باشد. اما سنسور فوتک با بهره مندی از استانداردهای معتبر جهانی به متقاضیان خود آسودگی خاطر را هدیه می دهد.

معرفی دومین ویژگی محصولات شرکت فوتک

تنوع زیاد و تولید بیش از ۳۰۰ نوع محصول نیز از دیگر ویژگی های محصولات شرکت فوتک می باشد. در مورد این موضوع نیز به تفصیل در بخش قبل بحث کردیم و همگی با رابطه ی میان تنوع تولید و رفع نیاز مشتری آشنا هستیم. این شرکت در میان محصولات متنوع خود دارای سنسورهای متنوعی نیز هست.

سنسورها خود دارای انواع مختلفی هستند که سنسور فوتک همه ی آن ها را شامل شده تا پاسخ گوی نیاز مشتریان خود باشد. علاوه بر این، سنسور فوتک در مورد هر کدام از انواع سنسور نیز، کاملا گسترده عمل کرده و برای مثال دارای سنسورهای نوری مختلفی با ویژگی های متفاوت می باشد. در واقع همین موضوع است که این شرکت را با استقبال در بازار ایران مواجه ساخته است.

سنسور القایی فوتک

معرفی سومین ویژگی محصولات شرکت فوتک

قیمت مناسب و ارزان نیز از دیگر ویژگی های محصولات شرکت فوتک می باشد. همواره برای هر برندی دو عامل کیفیت و قیمت در کنار یکدیگر بررسی می شوند. گرچه این دو مورد همواره با هم رابطه ی عکس دارند، اما با بهره گیری از نظر کارشناسان و به کارگیری روش هایی برای کاهش هزینه، در عین حفظ کیفیت، سعی می شود تا جایگاه شرکت در میان رقبا و بازار عرضه، محفوظ بماند. توجه داشته باشید که در تولید محصولات با کیفیت، باید ظرافت های خاصی به کار گرفته شود که همگی هزینه بر هستند و در قیمت تمام شده ی محصولات تاثیر مستقیم دارند.

لذا شرکت فوتک نیز در این زمینه سعی کرده تا تمام تلاش خود را به کار گرفته و محصولاتی را به بازار عرضه کند که نه تنها استانداردهای بین المللی را کسب نمایند، بلکه با قیمتی مناسب نیز به دست مصرف کننده برسند. لذا اگر شما هم به دنبال قطعات الکترونیک و سنسور هستید، سنسور فوتک یکی از گزینه هایی خواهد بود که از نظر برقراری تعادل میان کیفیت و قیمت بسیار کارشناسی شده و دقیق عمل کرده است. 

در ادامه با معرفی برخی انواع سنسورهای فوتک ویژگی های فوق را برای شما ملموس تر می سازیم.

بررسی ویژگی های چند مدل از سنسورهای شرکت فوتک

سنسور فوتک – سنسور نوری مدل A3T-10MX: این سنسور همان طور که از نامش مشخص است، یک سنسور نوری می باشد که از نوع رو در رو و مکعبی بوده و بیش از ۱۰ متر حساسیت دارد. رله ی خروجی آن نیز بسیار با کیفیت بوده و از نوع ۵ آمپری انتخاب شده است. برخورداری از ۵ سیم خروجی و ۱۸۵ گرم وزن نیز از دیگر ویژگی های آن است. استاندارد جهانی IP-65 را نیز دارد که نشان از کیفیت بالای آن می باشد.

سنسور فوتک – سنسور القایی مدل BS-02N: این سنسور نیز از نوع ورتیکال (دید از بالا) می باشد. شکل ظاهری آن نیز مکعب مستطیل و طول آن ۲۲ میلی متر است. ولتاژ تغذیه ی آن نیز ۱۰ الی ۳۰ ولت است. این سنسور دارای سیم ۲ متری می باشد و برای فلزات جامد و مایع به کار می رود. این سنسور قادر است تا در بیش از ۲ میلی متر حساسیت از خود نشان دهد.

سنسور فوتک القایی

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.