شرح و بررسی گام به گام سنسور نوری آتونیکس

admin
22 بهمن, 1400
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه

مقدمه:

در این مقاله قصد داریم تا به صورت مرحله به مرحله به بررسی سنسور نوری آتونیکس اقدام کنیم. به همین دلیل است که برای درک بهتر آن توسط مخاطب می خواهیم ابتدا به صورت جداگانه هر یک از بخش های این عبارت را خدمت شما توضیح دهیم. بنابراین از شما دعوت می کنیم تا با ادامه ی مطلب با ما همراه باشید.

انواع سنسور

شرح و بررسی سنسور

اولین کلمه از عبارت سنسور نوری آتونیکس، کلمه ی سنسور می باشد. بنابراین ابتدا باید در مورد سنسور توضیحاتی را خدمت شما ارائه کنیم. سنسور یک قطعه است که با قرار دادن آن در مدارها، می توان کمیت های مختلف را به سیگنال های الکتریکی تبدیل کرد. این کمیت ها می توانند موارد مختلفی مانند فشار، دما، نور و … باشند. بدین ترتیب این قطعات کمیت مورد نظر را حس کرده و در صورت احساس مورد مطلوب، نسبت به ارسال سیگنال الکتریکی اقدام می کنند. بدین ترتیب فرمان هایی به مدار صادر می شود و در واقع هدف مورد نظر تامین خواهد شد.

مثلا تصور کنید که قرار است در یک مدار، در صورت بالا رفتن دمای محیط از ۳۰ درجه ی سانتی گراد، جریان برق قطع گردد. بدین منظور باید یک اپراتور یا نیروی انسانی در محیط حضور یافته و با مشاهده و بررسی دمای محیط این کار را انجام دهد. اما کاملا مشخص است که استفاده از نیروی انسانی در چنین مواردی به هیچ وجه مقرون به صرفه نمی باشد.

چرا که شما باید حقوق یک نیرو را به او پرداخت کنید تا وی همواره به وظیفه ی خود عمل نماید. حال آن که خطا در عملکردهای انسانی بسیار زیاد است و انسان قادر به واکنش های سریع و کمتر از یک ثانیه نمی باشد. این مورد در مواقع حساس بیشتر خود را نشان می دهد. در ضمن نیروی انسانی عملکرد یکسانی نداشته و ممکن است هر بار واکنش متفاوتی از خود نشان دهد. در ضمن حضور انسان در بعضی محیط ها بسیار خطرناک است و امکان آن وجود ندارد.

همه ی موارد فوق باعث می شوند تا قطعه ای طراحی و تولید شود تا جایگزین حواس پنجگانه ی انسان در مدارها باشد. این قطعه ها همان سنسور یا حسگر هستند که نامگذاری آن ها کاملا مطابق با نقش آن ها می باشد.

سنسور نوری آتونیکس

شرح و بررسی سنسور نوری

دومین بخش از عبارت سنسور نوری آتونیکس، سنسوری نوری می باشد. همان طور که در بخش قبل ذکر کردیم، سنسورها قادر هستند تا کمیت های مختلفی را به سیگنال الکتریکی تبدیل کنند. اما سنسوری های نوری، تغییرات حاصل در نور را به سیگنال تبدیل می کنند. همین امر سبب می شود تا در میان سایر حسگرها، از سرعت بالاتری بهره مند باشند چرا که نور سریع ترین چیزی است که در دنیا وجود دارد. لازم به ذکر است که این نوع از حسگرها به دلیل آن که از نوع غیر تماسی و مجاورتی هستند، دارای طول عمر بالایی بوده و دچار فرسایش نمی شوند. سنسورهای نوری به طور کلی دارای سه تقسیم بندی می باشند.

سنسورهای یک طرفه یکی از انواع سنسوری نوری هستند که فرستنده و گیرنده ی آن در یک سمت قرار دارد و البته برد کوتاهی دارند. در این نوع از سنسورهای نوری، نور مدوله شده ارسال می شود و سپس توسط گیرنده دریافت می شود. در صورت برخورد نور ارسالی به یک مانع، تغییر در ارسال نور به گیرنده منتقل شده و سپس سیگنال مورد نظر ارسال می شود.

سنسور نوری رفلکتوری نیز نوع دیگری از این سنسورها است که باز هم فرستنده و گیرنده ی آن در یک بخش قرار دارد اما در مقابل آن ها یک آینه قرار گرفته که نور ارسالی از فرستنده را به گیرنده بازتاب می دهد. بدین ترتیب اگر مانعی بر سر راه نور ارسالی قرار گیرد، بازتاب آن دچار تغییر شده و این تغییر توسط سنسور حس می شود و فرمان به مدار ارسال خواهد شد. البته برد این سنسور از نوع یک طرفه بیشتر است.

سنسوری نوری دو طرفه نیز نوعی از سنسورهای نوری می باشد که فرستنده و گیرنده در حالتی قرار می گیرند که به طور مستقیم رو به روی یکدیگر نصب شده باشند. این سنسورها نیز به خوبی در برابر وجود مانع از خود واکنش نشان داده و برد آن ها نیز بیشتر از دو نوع دیگر بوده و به بیش از ۱۰۰ متر نیز می رسد.

بدین ترتیب با سنسورهای نوری آشنا شدیم و اما در ادامه به معرفی برند آتونیکس خواهیم پرداخت.

محصولات شرکت آتونیکس و سنسور نوری آتونیکس

شرح و بررسی برند آتونیکس

بخش سوم عبارت سنسور نوری آتونیکس، نام برند آتونیکس می باشد. سنسورها یکی از قطعاتی هستند که در صنعت و اتوماسیون صنعتی کاربرد فراوانی دارند علاوه بر این کاربرد آن ها در مصارف دیگری که در زندگی روزمره ی انسان نیز مفید است، کاملا مشهود می باشد. به همین دلیل برندهای زیادی در سطح جهانی وجود دارند که به طراحی و تولید این قطعات اقدام می کنند. در این میان برند آتونیکس یکی از برندهایی است که در این زمینه فعالیت دارد. محصولات این شرکت همگی دارای کیفیت بالایی هستند و طبق استانداردهای معتبر جهانی تولید می شوند.

برند آتونیکس متعلق به کشور کره ی جنوبی می باشد که همگی ما محصولات این کشور را با ویژگی های مرغوبیت و طول عمر بالا می شناسیم. این شرکت از سال ۱۳۷۷ میلادی تاسیس شده و به تدریج با رشد و توسعه ی خود توانسته جایگاه خوبی در بازار جهانی پیدا کند. محصولات این برند نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان مورد استقبال قرار گرفته است. دفاتر فروش و نمایندگی های این برند در هند، چین، ویتنام، امریکا، روسیه و … دایر هستند و به مشتریان خود خدمات مفیدی ارائه می دهند.

این شرکت در طراحی و تولید انواع تجهیزات و محصولات مربوط به اتوماسیون صنعتی فعالیت داشته که سنسورها نیز یکی از همین تجهیزات به شمار می آیند. سنسورهای حرارتی، فشاری، فیبر نوری، سنسورهای نوری و … از جمله تولیدات این برند است. اما این شرکت به صورت ویژه به تولید سنسورهای نوری پرداخته و تنوع بالایی در تولید این محصول دارد. چرا که سنسورهای نوری کاربردهای زیادی دارند و برای آن که قابل استفاده در شرایط مختلف باشند در شکل های مختلفی با ویژگی های متفاوتی طراحی و تولید می شوند.

بدین ترتیب با مطالعه ی این مقاله با سنسور نوری آتونیکس آشنا شدید اما در ادامه با ارائه ی کاربردها و ویژگی های این محصول با شما همراه هستیم.

سنسور نوری آتونیکس

ویژگی ها و کاربرد های سنسور نوری آتونیکس

سنسور نوری آتونیکس همان طور که گفتیم در تنوع بالایی تولید می شوند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند اما در این جا بخشی از ویژگی های کلی این محصول را بیان می کنیم.

این قطعات دارای دو ویژگی سرعت و دقت به صورت هم زمان هستند. چرا که نور، خود سریع ترین چیزی است که در در دنیا وجود دارد و برند آتونیکس نیز با حساسیت خاص روی کیفیت محصولات توانسته سرعت و دقت بیشتری را به مصرف کنندگان ارائه دهد.

مقاومت بالا و طول عمر طولانی نیز یکی دیگر از ویژگی های این محصولات هستند. علت این امر نیز در واقع عدم نیاز به تماس با اشیا در این سنسورها بوده و تولید کننده ی معتبر آن نیز به صورت ویژه به این موضوع پرداخته است.

سنسورهای نوری در موارد زیادی کاربرد دارند که اتوماسیون صنعتی کاربرد تخصصی آن می باشد. در صنعت از این سنسورها برای تشخیص بسته بندی ها و بطری های خالی استفاده می شود. هر چند تشخیص خالی بودن سطوح شفاف نظیر شیشه کاری دشوار است اما سنسورهای نوری از عهده ی آن برمی آیند.

اما این سنسورها کاربردهای ملموس تری نیز دارند که درب های برقی، آسانسور، پله های برقی و … از جمله ی آن ها می باشد. حتما تا به حال هنگام استفاده از آسانسور با این موضوع مواجه شده اید که اگر مانعی میان درب آن وجود داشته باشد، بسته شدن درب آسانسور صورت نگرفته و کابین آن حرکت نخواهد کرد.

این کار از طریق سنسورهای نوری صورت می گیرد. در واقع با این کار از صدمات و خسارات جانی و مالی زیادی جلوگیری می شود و همه ی افرادی که از آسانسور استفاده می کنند، سلامت خود را مدیون این سنسورها می باشند. درب های برقی نیز از طریق سنسورهای نوری حضور افراد را حس کرده و برای عبور آن ها فرمان باز شدن را صادر می کنند. در برخی از پله های برقی نیز از این سنسورهای استفاده می کنند تا هر زمان که شخصی روی پله قرار گرفت، شروع به حرکت کند و زمان هایی که شخصی حضور ندارد، خاموش باشد. این کار باعث صرفه جویی در مصرف انرژی خواهد شد.

قابلیت های سنسور نوری آتونیکس

به دلیل آن که سنسورها در شرایط مختلفی به کار گرفته می شوند، باید به لحاظ ظاهری و فنی دارای قابلیت های مختلفی نیز باشند. مثلا به لحاظ شکل ظاهری بعضی از سنسورهای نوری به شکل استوانه ای و برخی دیگر به شکل مکعبی طراحی و تولید می شوند. بدنه ی این سنسورها نیز بسته به نوع کاربرد آن ها می تواند از نوع فلزی یا پلاستیکی باشد. بدنه های فلزی گرچه دوام و مقاومت بیشتری دارند، اما وزن و قیمت بالاتری در مقایسه با بدنه های پلاستیکی دارند.

سنسورها دارای درجات حفاظتی هستند که IP67 و IP69K از جمله ی آن ها می باشد. درجه حفاظتی  IP67 برای محیط های مرطوب و دارای گرد و غبار مناسب است و عملکرد پایدار و بدون خطایی را موجب می شود. درجه ی حفاظتی IP69K نیز در فشار و دمای بالا قابل استفاده است و در برابر رطوبت و گرد و غبار بسیار مقاوم می باشد.

فواصل نوری این سنسورها نیز با هم تفاوت دارد که با توجه به کاربرد مورد نظر انتخاب می شود.

در برخی موارد نیز پتانسیومتر هایی تعبیه شده که حساسیت سنسور را تنظیم می کند و این کار بدون ایجاد در تغییر در ماهیت سنسور صورت می گیرد.

پتانسیومتر در سنسوری نوری آتونیکس

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.